Piza – pizza

krzywa wieza w pizie italia włochy itaka walacje mydailycatch

Pizza czy Piza? Najlepiej jedno i drugie! W Krakowie nie zdarzyło mi się zjeść pizzy, która smakowałaby tak jak te we Włoszech. Oczywiście nie idealizując, podczas niezliczonych pobytów w Italii mogę na placach jednej ręki policzyć, odosobnione wypadki przy pracy, niewątpliwie niewłoskiego najwyraźniej kucharza, kiedy podana pizza była byle jakim plackiem. Krakowskie pizzerie, czy też restauracje serwujące kuchnię włoską, mniej lub bardziej udanie starają się dogonić pizzę idealną. Bo każdy wie, że prawdziwa pizza jest cienka jak kartka papieru, a jakość dodatków i wyważona ilość sosu pomidorowego muszą iść w parze z chrupkością ciasta.

Można sobie narzekać, że Ryanair wozi ludzi ściśniętych w swoich Beoingach jak sardynki w puszce – jednak wozi, dając tę możliwość by po 1-2 godzinach lotu, bez przesiadki można się było delektować włoską pizzą np.: w Pizie. Siatka letnich połączeń jest już w pełni dostępna, więc wprost spod Krzywej Wieży można udać się bardziej na południe by śledzić jak zmienia się włoska kuchnia w zależności od regionu.

budynek w pizie

Piazza del Duomo, Piza

kuchnia włoska pizza mydailycatch biuro podróży

Prawdziwa włoska pizza, tylko na cienkim cieście.

piza rzeka

Przez Pizę przepływa rzeka Arno, ta sama nad której brzegi łączy Most Złotników we Florencji

piza waska uliczka włochy mydailycatch wakacje itaka podróż

Wąskie śródziemnomorskie uliczki w Pizie

 

ulica w pizie

Marinę di Pisa dzieli od miasta około 13 km. Na lotnisku można pożyczyć samochód i wybrać się także nad morze.

okno na swiat italia wlochy biuro podrozy

Balice rozbudowując siatkę połączeń lotniczych, przez ostatnie lata stały się oknem, także na ten pełen kolorytu, włoski świat. Oprócz tanich linii Ryanair, można wybrać także trasy oferowane przez Alitalię.