Tajemniczy Ogród

ogród angielski magnolia różowa

Po letnich piątkowych upałach, napawających mnie optymistyczną wizją weekendu, nastąpiła pochmurna i chłodna sobota, oraz niedziela która skłaniała raczej do grania na xboxie niż do spacerów. Okazuje się jednak, że to typowa pogoda występująca w tym okresie w Europie, i znana jest w Polsce pod nazwą Trzech Ogrodników i Zimnej Zośki.

W ten oto sposób, ludowizna i wróżenie pogodowe z dziada pradziada łączą się z profesjonalnymi obserwacjami pogodowymi. Ochłodzenie które może w tym czasie wystąpić, grozi nawet przymrozkami.

Ten zimny okres nie tylko w Polsce ma swoją ludową nazwę. Podobnie jest chociażby w Niemczech lub Francji (Saints de glace).

Nie mniej jednak udało mi się odpocząć w Tajemniczym Ogrodzie, gdzie przyroda nic sobie z zimna nie robi tylko kwitnie w najlepsze. Tajemniczy Ogród, to najlepsza nazwa dla tego zakątka, gdzie większość krzewów, drzew i kwiatów buja sobie na swój własny sposób, nie nękana zbytnio sekatorami, tworząc niby chaotyczną a jednak spójną całość, charakterystyczną dla ogrodów w stylu angielskim. Ten ogród skrywa różnych gości: czasem przychodzą kury sąsiadów składające jajka w małym lasku, lub też można zauważyć okoliczne koty chyłkiem przebiegające w trawie. Taki typ nieco dzikiego ogrodu bardzo odpowiada moim gustom, nie znaczy to jednak, że nie podobają mi się barokowe, ogrody w stylu francuskim, jakie można obserwować przy różnych zamkach: np.: labirynt w Pieskowej Skale.

ogród angielski maj bez krzew

Zapach kwiatów bzu i ich kolor, majowe dary natury

bez ogród angielski kwiaty maj

bez posiada wiele odmian

truskawki kwiaty maj czerwiec ogródek

już niedługo te białe kwiaty przemienią się w czerwone, soczyste truskawki

motyl kwiaty ogród angielski

mali mieszkańcy korzystają z pyłku kwiatów

niezapominajki ogród angielski

w ciemnym zakątku znalazłam niezapominajki

ostrokrzew ogród angielski

Słodko pachnące kwiaty ostrokrzewu mieszały się z gałązkami świerku

różowa magnolia ogród angielski

Magnolie w maju niestety zaczynają już opadać